KONCENTRACJA UWAGI u dzieci – co powinien wiedzieć rodzic?

Koncentracja uwagi to umiejętność skupienia się na tym, co się robi przez określony czas. To skupienie się także na konkretnej myśli, przedmiocie, zagadnieniu, wydarzeniu, sytuacji czy zjawisku. Jest ona potrzebna przy wszystkich świadomych działaniach.

Jak rozwija się umiejętność koncentracji uwagi u dzieci?

U małych dzieci mamy do czynienia z uwagą mimowolną, czyli przyciąganą bez ich woli poprzez wyraźne bodźce zewnętrzne (głośny dźwięk, kolorowy obrazek lub poruszający się przedmiot). Z czasem (od ok. 3 roku życia) zaczyna rozwijać się uwaga dowolna, która kształtuje się przez cały okres przedszkolny i młodszy wiek szkolny.

Uwaga dowolna związana jest z zachowaniem celowym, skierowanym na wykonanie określonego zadania,  wymaga ona świadomego działania i wysiłku woli. To dzięki niej możemy sterować naszym myśleniem i działaniem, jesteśmy w stanie wysłuchać polecenia i wykonać zadanie.

Jak długo dziecko jest się w stanie skoncentrować?

Wraz z rozwojem układu nerwowego dziecka stopniowo wydłuża się czas skupienia jego uwagi.

Co należy ćwiczyć u dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym?

Warto pracować z dzieckiem i ćwiczyć pewne umiejętności, które przydają się w dorosłym życiu a także sprzyjają procesowi koncentracji uwagi. Należą do nich:

W jaki sposób możemy rozwijać umiejętność koncentracji uwagi u dziecka?

Istnieje wiele sposobów na to, by rozwijać umiejętność koncentracji u dziecka. Już z roczniakiem możemy wrzucać niewielkie przedmioty do pudełeczek, wydzierać papierki, robić kuleczki z bibuły, układać wieże z klocków czy pudełek, a także czytać książeczki i opowiadać dziecku co znajduje się na ilustracjach. Podstawową aktywnością dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest zabawa i to właśnie dzięki niej możemy ćwiczyć uwagę naszych maluchów. Jakie zabawy będą najlepsze? Propozycji jest bardzo wiele i często wystarczy odrobina wyobraźni i kilka przedmiotów codziennego użytku.